Kredīts izglītībai?

Pabeidzot vidusskolu ne visi jaunieši ir saņēmuši pietiekoši labas sekmes lai iekļūtu Latvijas augstskolu budžeta grupās un pat tā saucamie “teicamnieki” nav garantēti ka iegūs budžeta vietas, kas dažās augstskolās sastāda tikai 1/30 daļu no kopo vietu skaita studiju programmās. Un tad jaunietis, kas vēlas saņemt augstāko izglītību paliek situācijā, kur tam nākas prasīt vecākiem vai radiniekiem naudu priekš studijām, strādāt un paralēli mācīties vai arī izvēlēties šķietami vieglāko ceļu un saņemt kredītu bankā vai pie kāda no privātajiem kreditoriem. Katrs no šiem variantiem liekas pavisam savādāks, kur strādāšana lai samaksātu par savām studijām ir visgrūtākais, jo reizē mācīties pilna laika programmā, un vēl strādāt darbu, ar kuru iespējams samaksāt nesamērīgi augstās studiju maksas būs pagrūti, un ņemt naudu no radiniekiem vai vecākiem tomēr nav vienkārši, jo desmit tūkstoši parasti nevienam tāpat zemē nemētājas. Un tad pēdējais variants atliek saņemt kredītu, par to maksāt studiju un varbūt pat dzīvošanas izmaksas (studējošo kredīts), bet šinī situācijā jāatceras, ka tā nauda agri vai vēlu būs bankai jāatmaksā, un jo ilgāk tā netiks atmaksāta, jo lielāki būs procentu maksājumi.

Tad lūk šis jautājums vai izvēlēties kredītu priekš studijām un izglītības iegūšanai ir lietderīgi vai labāk ir sākt strādāt un, iespējams, nākotnē iziet neklātienes programmas, kurās iespējams iemācīties tieši to pašu. Protams, ne visas profesijas ir vienādas un arī ne visi kreditori ir vienādi, bet lielākajā daļā situāciju studentam ir jāizdara ļoti grūta izvēle, jo saņemot šo aizdevumu, tas nozīmē to, ka pēc studiju beigšanas vismaz 10 gadus šis kredīts būs jāmaksā un tā būs nauda par kuru būtu iespējams sakrāt dzīvoklim vai kuru varētu maksāt hipotēkas kredītam vai vienkārši baudīt dzīvi.

Par

Vispirms centīšos atrast labās īpašības, kur ņemot kredītu tu tiešām iegūsti vairāk nekā bez šī studiju kredīta.

  • Tu iegūsi augstāko izglītību, ko mūsdienās vēl joprojām uzskata par augstu vērtību un vairums darba devēju labprātāk ņem darbiniekus tieši ar šiem augstskolas diplomiem nevis bez tiem.
  • Augstskolā tu iegūsi kontaktus, kas var noderēt tālākajā dzīvē un palīdzēt gan biznesā gan ārpus profesionālās dzīves, jo augstskolā parasti satiekas līdzīgi domājoši prāti un tas vienmēr nāk par labu.
  • Tu piespiedīsi sevi pabeigt iesākto – Augstskolas pabeigšana simbolizē to, ka students ir spējīgs pabeigt iesākto un pat ja šī izglītība viņam noderēs tikai daļējo, tomēr tā simbolizē uzņēmību un apņēmību.
  • Tu iegūsi vēl pāris gadu, lai pieaugtu un saprastu kādas ir tavas dzīves prioritātes. Šī labā kredīta īpašība nereti netiek pieminēta, jo jaunietis, kas pēc skolas uzreiz tiek iemests darba tirgū vēl īsti nezina ko vēlas, un augstskola to var kristalizēt un ļaut vēl pieaugt un attīstīt savu domāšanu.

Pret

Tomēr 5% gadā nav nekāda mazā summa, un  tāpēc šeit būs daži argumenti pret šiem studiju kredītiem:

  • Nauda, kas tiks saņemta noteikti būs jāatmaksā, un lai gan tiek doti pāris gadi kamēr vēl nav jāatmaksā pamatsumma, tomēr procenti jāsāk maksāt jau pašā sākumā!
  • Ne vienmēr augstākajai izglītībai ir tāda vērtība, kā to reklamē pašas augstskolas, jo mūsdienās aizvien vairāk darba devēji saprot, ka augstskolā īsti neko neiemāca un ir svarīgs tieši pats cilvēks un tas, ko viņš māk nevis šis papīrs.
  • Izlaisti darba gadi – Pret arguments šai izaugšanas teorijai ir tas, ka jaunietis, kas iemests darba tirgū ātrāk pieaugs un bezizejas situācijā sāks pielāgoties un adaptēties jaunajai atmosfērai ātrāk nekā tas būtu noticis labvēlīgākos apstākļos.
  • Procentu maksājumi sastāda vismaz 5% gadā, un ja tiek ņemts kredīts 10000 Eiro apmērā tad katru dienu procentos tu samaksāsi 1.3 Eiro un gadā tas jau būs 500 Eiro, kas nav nekāda sīknauda!

Kā redzat tad ir daudz argumenti par un tikpat daudz pret, bet beigu beigās katram pašam ir jāapdomā šī situācija un tas vai kredīts izglītībai ir izdevīgs piedāvājums vai nav!