udacity.com – universitāte izglītībai par brīvu

Udacity ir bezpeļņas izglītības organizācija, kuras dibinātājs ir Sebastians Trans, Deivids Steivens un Maiks Sokolskijs. Šī organizācija ir izveidojusi tiešsaistes izglītības platformu (www.udacity.com), kas piedāvā masveida atvērtos tiešsaistes kursus jeb MOOC (no angļu valodas – “massive open online courses”). Kā stāsta organizācijas dibinātājs S. Trans, organizācijas nosaukums radies no kompānijas vēlmes būt pārdrošiem studentu dēļ (no angļu valodas – “audacious for you, the student”). Ja sākotnēji, 2011. gadā, organizācija galvenokārt nodarbojās ar augstskolas tipa kursu piedāvāšanu, taču tagad, kopš 2013. gada, tie galvenokārt nodarbojas ar dažādu arodu kursu piedāvāšanu profesionāļiem.

Udacity platforma ir attīstījusies uz bezmaksas datorkursu bāzes, kas tika piedāvāti Stenforda universitātē, 2011. gadā. 2012. gada 20. februārī Udacity piedāvāja divus kursus, kuros varēja apgūt kā izveidot meklētājprogrammu (“CS 101: Building a Search Engine”) un kā ieprogrammēt robotikas mašīnu (“CS 373: Programming a Robotic Car”). Vēlāk, tajā pašā gadā tika piedāvāti vēl četrpadsmit kursi, kuros varēja apgūt zināšanas arī daudzās citās, ne tikai ar datorzinātnēm saistītās jomās. Kursi tika veidoti arī sadarbībā ar tādām visā pasaulē zināmām kompānijām kā, piemēram, “Google”, “Nvidia”, “Microsoft” un citām. 2013. gadā sadarbībā ar Sanhosē Štata universitāti tika piedāvāti vēl pieci kursi tādās zinātnēs, kā algebra un statistika. 2014. gadā sadarbībā ar AT&T tika izveidota programma, kurā varēja apgūt programmēšanas prasmes.

Piedāvāto kursu apgūšanas ilgums atšķiras, taču visu kursu forma ir vienāda un tie sastāv no vairākām vienībām – video lekcijām, integrētām viktorīnām, kas palīdz studentiem izprast jēdzienus un ideju, kā arī nostiprināt zināšanas, mājasdarba, kas balstās uz “mācīties darot” principa. Par Udacity studentu var kļūt ikviens – ja ir vēlme, var apgūt vairākus kursus vienlaicīgi, kā arī, kas nav mazsvarīgi, pēc iestāšanās šajos kursos studenti visus lekciju materiālus var apgūt sev vēlamajā tempā.

Beidzot šos kursus, students saņem instruktoru parakstītu sertifikātu, kurā norādīts studenta sasniegumu līmenis.

2014. gada aprīlī Udacity izmantoja 1,6 miljoni lietotāji. Udacity studenti pārstāv 203 valstis – galvenokārt ASV, Indiju, Lielbritāniju, Vāciju, un ir vecumā no 13 līdz 80 gadiem. Udacity darbojas vēl joprojām, piedāvājot 12 kursus un 26 bezmaksas kursprogrammatūras.